Diferențe de peste 22 milioane lei în evidența medicamentelor pentru cancer la Institutul Oncologic București

Curtea de Conturi a descoperit nereguli majore în gestionarea stocurilor de medicamente și materiale medicale la Institutul Oncologic „Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu” din București. Auditul pentru perioada 2023–2024 arată diferențe de peste 22 de milioane de lei între evidența contabilă și cea din gestiunea spitalului.

Mii de oameni au protestat în Macedonia de Nord pentru a cere demisia ministrului Sănătăţii, după ce au apărut suspiciuni că angajaţii unui spital fură medicamentele bolnavilor de cancer şi le vând pe piaţa neagră

Furie în Macedonia de Nord unde mii de oameni au cerut în stradă demisia ministrului Sănătății. Asta după ce au apărut suspiciuni că angajații principalului Spital de Oncologie din țară furau medicamentele bolnavilor de cancer și le vindeau pe piața neagră. Deși informații în acest sens sunt de mai multe luni, abia acum procuratura a deschis o anchetă.

Bolnavi fără șanse de supraviețuire, dar salvați datorită unor studii clinice. Au primit terapia, investigaţiile, cazarea şi transportul gratis. Pacient tratat cu succes: Toată lumea să aibă speranţe, dar să meargă la doctor

Bolnavii cărora medicii nu le dădeau prea multe şanse de supraviețuire, cu melanom malign, cancer la plămâni și metastaze, trăiesc şi după 9 ani de la diagnostic. Au învins boala datorită unor studii clinice prin care au avut acces la terapii inovatoare. Ei au primit totul gratis: terapia dar şi investigaţii, cazare şi transport.

Farmacii care întrețin criza de medicamente. Vânzări angro către distribuitori, firme speciale pentru export paralel. Detalii revoltătoare

Pare incredibil, dar există farmacii care întreţin criza medicamentelor de dragul profitului. Tot ce riscă este o amendă de 2 mii de lei. Deşi e ilegal, unele farmacii le vând angro distribuitorilor medicamentele. În loc să ajungă la bolnavii români, acestea iau de multe ori calea exportului. De anul trecut, 24 de distribuitori şi-au pierdut licenţa din această cauză. La fel vor păţi şi farmaciile, fiindcă sancţiunile vor fi înăsprite. Ministrul Sănătăţii anunţă că va cere blocarea exportului paralel.

Medicamentele scumpe, prescrise fără restricţii de la 1 martie. Asociaţiile pacienţilor se tem să nu apară listele de aşteptare

De la 1 martie nu vor mai exista comisii de specialitate care să decidă ce pacienţi primesc tratamente subvenţionate de ultimă generaţie. Este vorba despre medicamente care ajung şi la 50 de mii de euro, pe care medicii vor putea să le prescrie fără niciun fel de aprobare. La prima vedere, este o simplificare. Dar dacă nu vor fi suplimentate fondurile, s-ar putea ajunge la un blocaj. Asociaţiile de pacienţi se tem că vor apărea liste de aşteptare pentru tratamente.

Ultima Oră

Cele mai citite