Ministerul Sănătăţii a anunţat vineri seară că a primit de la Sanofi România 18.000 de cutii de Hidroxiclorochină, medicament folosit în tratamentul pacienţilor infectaţi cu virusul SARS-CoV-2. "Cele 1.080.000 de doze vor ajunge la peste 45.000 de pacienţi din România", precizează ministerul într-un comunicat preluat de Agerpres.
România va începe, în câteva săptămâni, testarea unui medicament pentru CVOVID-19, făcut de o companie americană. Anunțul vinde la dr. Alexandru Rafila, președintele Soceiatății Române de Microbiologie.