Noi reguli de internare pentru pacienții cu forme ușoare de COVID-19. Asimptomaticii ar putea fi evaluați la domiciliu de medicii de familie

Autorităţile spun că medicii de familie ar putea fi trimişi acasă la pacienţii COVID-19, fără simptome, pentru a-i evalua şi pentru a nu mai aglomera astfel spitalele. Oficialii vorbesc şi despre plăţi suplimentare, acordate medicilor de familie, pentru expunerea la risc. Doctorii se plâng însă ca vor fi trimişi la luptă fără arme şi fără protecţie.

Eva Cristescu, medic de familie: În sfârșit putem să dăm aceste concedii medicale de carantină, dar și concediile de izolare pentru contacții celor pozitivi

Pandemia a generat situații deosebite, cu care nu ne-am mai confruntat până acum. De aici, și inconsecvența autorităților, care au fost luate pe nepregătite. De ieri, a fost dat ordinul 1.602/946/2020 de ministru care permite medicilor de familie să dea concedii medicale persoanelor depistate pozitive dar care nu au fost internate, precum si contacților persoanelor infectate.

Medicul Eva Cristescu: Sars CoV 2 va rămâne în viața noastră foarte mulți ani. Frica părintelui nu este un motiv serios pentru scutirea de școală

Incertitudinea care planează asupra noului an şcolar, dar şi numărul mare de cazuri noi de COVID-19 îi sperie pe elevi şi părinţi. Unii dintre ei cred că ar fi mai bine să se înveţe de acasă, alţii n-au cu cine să-şi lase copiii acasă. Medicul de familie Eva Cristescu a declarat în emisiunea Ca`n viață că virusul ca rămâne în viețile noastre încă mult timp și trebuie să învățăm să conviețuim cu el. Frica părinților nu este nu motiv serios ca elevii să nu meargă la școală este de părere medicul.

Clinicile private de sănătate se adaptează. Consultații prin telemedicină și medici personali

Criza COVID/19 a schimbat prioritățile și modul de abordare a problematicii medicale pentru români. Statisticile din ultimele luni de zile arată că românii apelează cu încredere la sistemul de consultații prin telemedicină și își doresc să reducă vizitele la zeci de specialități sau la camera de gardă. Pe piață abonamentelor medicale a apărut un nou concept. Ana Maria Marian, director general al unei clinici private, a explicat la TVR în ce cons

Ultima Oră

Cele mai citite