Trei ani de închisoare cu suspendare, cu un termen de supraveghere de 4 ani. Este sentinţa definitivă dată de Curtea de Apel Iași în cazul lui Carmen Dorobăţ, managerul Spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi. În dosar a fost condamnat și soțul ei, Gheorghe Dorobăț.
Vizat de descinderile de miercuri este chiar șeful Secției de Medicină Internă a Spitalului Militar din Timișoara. El este acuzat de luare de mită. Asupra sa au fost găsiți 500 de euro, iar în casa acestuita peste 150 de mii de euro, mai multe monede de aur și o sumă importantă în lei.