Simona Halep şi Bianca Andreescu au urcat fiecare câte un loc în clasamentul WTA. Marius Copil, salt de 10 locuri în clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti de tenis (ATP)

Românca Simona Halep a urcat un loc, de pe şase pe cinci, în clasamentul mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis (WTA), în timp ce jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu a urcat de pe cinci pe patru şi se află pe cea mai bună poziţie din carieră. Tenismanul român Marius Copil a reuşit un salt de zece locuri în ATP, informează Agerpres.

Marius Copil, calificat în premieră în turul al doilea la US Open

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat în premieră în runda a doua a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce a dispus de francezul Ugo Humbert, cu 6-3, 5-7, 7-6 (13-11), 4-6, 6-1, la capătul unui meci maraton de 4 ore şi 14 minute.

Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în primul tur la Hobart, Irina Begu a câștigat primul meci după aproape patru luni

În Tasmania, Irina Begu a câştigat primul ei meci după aproape 4 luni, 6-1, 6-4 cu Heather Watson. Tot la Hobart, Ana Bogdan a fost eliminat în primul tur, așa cum s-a întâmplat și cu Marius Copil la Auckland. Mihaela Buzărnescu nu reușește să își revină în acest debut de sezon și a înregistrat a doua înfrângere consecutivă din tot atâtea meciuri disputate.

Anul 2018 în tenis.

Anul 2018 a fost unul bogat în evenimente în lumea tenisului mondial și plin de satisfacții pentru tenisul românesc. A fost anul în care Simona Halep a câștigat primul trofeu de Grand Slam, iar Mihaela Buzărnescu, aproape necunoscută anul trecut în circuitul WTA, a ajuns între primele 20 de jucătoare ale lumii și a câștigat primul său titlu WTA. La rândul său, Marius Copil a ajuns pe cel mai bun loc al carierei și a jucat un meci istoric cu Federer.

Ultima Oră

Cele mai citite