Alge toxice în Marea Neagră. Substanțele periculoase ajung să fie absorbite de vieţuitoarele marine
Este alertă la Marea Neagră, după ce a fost descoperită prezenţa unor specii de micro-alge toxice. Plantele, aproape invizibile, pot afecta peştii, midiile şi melcii pe care noi îi consumăm. Toxinele ne pot crea probleme respiratorii, toxiinfecţii, dar şi alergii.
9 January 2018, 19:56