Un militar şi un jandarm din Galaţi au pornit în pas de alergare spre Alba Iulia. Au de parcurs 500 de kilometri şi vor să ajungă până pe 1 Decembrie, când vom sărbători o sută de ani de la Marea Unire. Cei doi vor să reediteze distanţa parcursă acum mai bine de un secol de militarii români din Siret, pentru a elibera Transilvania de sub regimul austro-ungar.