Ultimele balene captive în așa-numitele închisori plutitoare din Orientul Îndepărtat rus au fost eliberate. Povestea a început în primavară când mai multe fotografii cu orci și beluga, ținute în captivitate în bazine foarte mici, au stârnit un protest mondial. Guvernul de la Moscova a cerut organizațiilor de mediu să intervină și a deschis și o anchetă privind traficul cu asemenea mamifere marine pe cale de dispariție.
Vietățile din Marea Mediterană sunt amenințate de creșterea alarmantă a poluării. Biologi si voluntari din Italia au început un recensământ al mamiferelor marine, ca să găsească soluții.