Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis sâmbătă un mesaj, cu ocazia marcării a 500 de zile de la declanşarea invaziei ruse în Ucraina, în care şi-a exprimat convingerea că Ucraina va ieşi învingătoare, transmite TVR Moldova.
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a mers în Ucraina, pentru prima dată de la declanșarea războiului. Vizita a avut loc la doar câteva zile după ce ambele țări au primit statutul de candidat pentru aderarea la Uniunea Europeană. Maia Sandu s-a întâlnit cu președintele Zelenski și a vizitat localitățile grav afectate de bombardamente.