ludovic orban declaratii coronavirus
Premierul Ludovic Orban a susținut o conferință de presă, în care a făcut un bilanț la șase luni de activitate a guvernului și a anunțat măsuri luate de executiv în perioada următoare. Conferința a venit în contextul în care președintele Klaus Iohannis a anunțat că starea de urgență va înceta în 14 mai și va fi înlocuită cu starea de alertă, începând cu 15 mai. Astfel după această dată, se vor redeschide saloanele de coafură, frizeriile, cabinetele stomatologice sau muzeele, urmând ca eventuale noi măsuri de relaxare să fie dispuse după două săptămâni, în funcție de evoluția pandemiei de coronavirus.
Premierul Ludovic Orban: Toate măsurile pe care le luăm au ca obiectiv reducerea riscului de contaminare a cetățenilor români
Premierul Ludovic Orban a anunţat, marți seara, că se vor impune noi restricţii pentru a reduce riscul de contaminare a românilor. Astfel, se va putea ieşi din casă pe timpul zilei doar pentru a merge la serviciu, pentru cumpărături necesare, pentru plimbarea animalelor de companie şi pentru a face mişcare în jurul locuinței.

