În Romania, în 2020, aproape jumătate din populaţie (45,1%) locuia în locuinţe supraaglomerate, cel mai ridicat nivel din blocul comunitar, arată datele publicate joi de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).
România este țara europeană cu cele mai aglomerate locuințe! Aproape jumătate din populație trăiește în apartamente și case prea mici pentru a-și asigura confortul necesar. Tinerii părăsesc casa părintească cu doi ani mai târziu decât alți europeni. Fie nu căştigă suficienţi bani, fie nu vor să stea cu chirie.