Marius Nistor, lider FSI ”Spiru Haret”: Principala problemă din învățământ este lipsa de încredere. Teama că una se spune și alta se face

Marius Nistor, lider FSI ”Spiru Haret” a declarat, joi la 1 Matinal că principala problemă din învățământ în momentul de față este lipsa de încredere, ca urmare a experienței cu legea care prevedea creșteri salariale și nu a mai putut fi pusă în aplicare. Liderul FSI ”Spiru Haret”spune că, potrivit calculelor lor, creșterea salarială promisă va fi de maximum patru la sută pe salariul net, iar oamenii din sistem aveau alte așteptări.

Liviu Pop, despre greva anunțată de profesori: Este o neînțelegere a situației

Ministrul Educației, Liviu Pop, consideră că nu sunt motive pentru declanșarea grevei în sistemul de învățământ și este vorba despre o neînțelegere. Potrivit acestuia, până la sfârșitul anului, vor avea loc două rectificări bugetare, iar Guvernul va putea dovedi că își respectă promisiunile făcute prin programul de guvernare. Precizările au fost făcute miercuri seară, la emisunea Pulsul zilei de pe TVR 1.

Şcoala începe pe 11 septembrie. Elevii de clasa a V-a vor învăța în primele săptămâni după un compendiu

Şcoala începe sigur pe 11 septembrie. Clopoţelul va sună fără întârziere, în ciuda elevilor care au semnat o petiţie online pentru amânarea noului an şcolar cu o săptămână. Ministrul Educaţiei însă, nu vede niciun motiv pentru a prelungi vacanţa de vară, chiar dacă în multe şcoli sunt încă şantiere. Liviu Pop a prezentat şi soluţia de rezervă care va înlocui manualele de clasa a V-a: un compendiu pentru primele opt săptămâni.

Editurile private și profesorii critică revenirea la manualul unic

Revenirea la manualul unic este o întoarcere la dictatură, care aminteşte de manualul introdus de sovietici în 1948 - acuză editurile private. Nici profesorii nu sunt de acord cu proiectul ministrului Educaţiei. Spun că manualul unic aduce pericolul unui control ideologic asupra educaţiei şi cei care vor pierde vor fi elevii. Motivul: nu vor mai putea opta pentru informaţii de calitate.

Ministrul Educației Liviu Pop a cerut verificarea lucrărilor de licență de la Facultatea de Drept

În afară de digitalizare, ministrul Pop mai are o preocupare: vrea ca toate lucrările de licenţă din ultimii şase ani de la Facultatea de Drept a Universităţii Bucureşti să fie analizate sub acuzaţia de plagiat. Asta pentru că rectorul Universităţii, Mircea Dumitru, în perioada când conducea ministerul în guvernul tehnocrat, a dat un ordin prin care permitea facultăţilor să aleagă dacă examenul de diplomă să fie susţinut printr-o lucrare de licenţă sau nu. Pop îl acuză pe Dumitru că a dat ordinul cu dedicaţie.

Ultima Oră

Cele mai citite