Consiliul European, reuniune virtuală despre viitorul economiei. Nordicii nu vor să plătească facturile țărilor din Sud, afectate de criza sanitară

Liderii europeni s-au întâlnit din nou în format de videoconferință pentru a discuta temele fierbinți ale momentului: planul de ridicare progresivă a restricțiilor și relansarea după ceea ce ar putea fi una dintre cele mai serioase depresiuni economice de la Al Doilea Război Mondial încoace. Reuniunea se anunță a fi una fără rezultate concrete, de vreme ce diviziunile dintre țările din Nord și cele din Sud, grav afectate de criză sanitară, sunt neschimbate, când vine vorba de împărțirea solidară a poverii financiare.

#RO2019EU. Liderii UE urmează să discute la Sibiu despre viitorul Europei. Mesajul lui Donald Tusk

Liderii UE se vor întâlni în România pe 9 mai, pentru a sărbători Ziua Europei. În discuțiile lor, ei își vor concentra atenția pe planurile strategice ale Uniunii pentru anii care urmează. „Vom adopta Declarația de la Sibiu, pentru a transmite un mesaj de unitate și de încredere în acțiunile noastre comune”, a declarat președintele Consiliului European, Donald Tusk, în scrisoarea de invitație trimisă înaintea summitului.

Viorica Dăncilă: Mi se pare nepotrivit că tocmai cei care au muncit atât pentru România, care au făcut atâtea lucrări nu au fost invitați la Summit-ul de la Sibiu

Viorica Dancilă este nemulțumită că nu a fost invitată la Summitul european de la Sibiu de săptămâna viitoare. Mai ales că, spune premierul, Executivul e cel care a finanţat organizarea evenimentului, iar membrii cabinetului său au închis zeci de dosare grele. De cealaltă parte, Klaus Iohannis, a vorbit din nou despre coabitarea dură între președinte și coaliția de la putere.

Ultima Oră

Cele mai citite