legume de import
Românii sunt nevoiți să pună și anul acesta pe mesele de sărbători roșii, castraveți și alte legume din import. În piețe și magazine ajung cantități mari din Turcia, Olanda și Spania, în condițiile în care producția locală nu acoperă necesarul de consum, în sezonul rece. Agricultorii spun că n-au suficienți bani pentru energia electrică atât de scumpă. Pentru început, Ministerul Agriculturii a pregătit programul "Tomata".
Roșiile de Matca sunt gata de vânzare. Un kilogram costă 4 lei la producător, pe o piață sufocată de importuri
S-au copt roşiile de Matca. Cunoscutele tomate sunt deja în drum spre mesele românilor, după o primavară capricioasă care a întârziat recolta cu două săptămâni. Dacă în anii trecuți roșiile le-au adus venituri frumoase, acum agricultorii spun că piaţa e sufocată de produse de import și sunt obligați să vândă tomatele cu preț mai mic.
Reţea de falşi producători agricoli la Constanța. Inspectorii OPC spun că sunt vândute legume și fructe de import drept românești
Legume şi fructe de export vândute ca marfă românească. Este metoda prin care mulţi deţinători de certificate de producător s-au îmbogăţit peste noapte. La Constanţa, inspectorii OPC au descoperit o adevărată reţea de falşi producători agricoli. Din 20 de comercianţi verificaţi, niciunul nu a putut demonstra că legumele puse la vânzare provin de pe terenurile proprii.

