Comisia Europeană: Suntem foarte bine informați privind situația din România. Dragnea: Vom prezenta o minciună transmisă oficial de aici

Comisia Europeană (CE) a reacționat după scrisoarea trimisă de Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu la Bruxelles. Oficialii Comisiei sunt "foarte bine informați despre evoluția legilor justiției și a Codurilor Penale", se arată într-un răspuns la scrisoarea trimisă de Dragnea și Tăriceanu. Liderul PSD a dat din nou astăzi replica, spunând că oficialii Comisiei au fost mințiți, iar ”minciunea a fost transmisă oficial de aici”.

Tăriceanu și Dragnea: Comisia Europeană a fost informată incorect despre transparența dezbaterilor pe Legile Justiției

Preşedintele Camerei Deputaţilor şi al PSD, Liviu Dragnea, şi preşedintele Senatului şi al ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, afirmă, într-o scrisoare comună adresată oficialilor Comisiei Europene, că sunt îngrijoraţi cu privire la "modul incorect" în care a aceasta a fost informată "în ceea ce priveşte transparenţa dezbaterii pe tema justiţiei din România". "Urmărim cu îngrijorare evoluțiile recente din România. Independența sistemului judiciar românesc și capacitatea sa de a combate în mod eficace corupția constituie pietre de temelie fundamentale ale unei Românii puternice în cadrul Uniunii Europene", se arată într-o declarație comună a șefului Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, și a prim-vicepreședintelui Frans Timmermans.

Comisia Europeană va analiza în detaliu modificările finale aduse legilor justiției. Avertisment privind "pericolul regresării"

"Urmărim cu îngrijorare evoluțiile recente din România. Independența sistemului judiciar românesc și capacitatea sa de a combate în mod eficace corupția constituie pietre de temelie fundamentale ale unei Românii puternice în cadrul Uniunii Europene", se arată într-o declarație comună a șefului Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, și a prim-vicepreședintelui Frans Timmermans.

Jandarmul care a lovit la protestul din Capitală îşi explică gestul. Ce spune șeful Jandarmeriei Române

Jandarmul filmat în timp ce lovea mai mulți manifestanți la protestul din Piața Universității se apără și spune că a respectat ordinele și tehnicile de intervenție în astfel de cazuri. Lucrează în Jandarmerie de 10 ani, iar acum este anchetat de superiori. Și șeful Jandarmeriei Române a dat explicații în exclusivitate pentru TVR, la Pulsul Zilei, după intervenția de sâmbătă.

Anchetă privind acțiunea individuală a unui jandarm la protestele de sâmbătă seara. Declarații oficiale

Anchetă la Jandarmerie, după incidentele de la protestele de aseară din Capitală. Unul dintre jandarmii care erau în primul rând în faţa manifestanților a lovit cu pumnul. Totul a fost filmat. Superiorii analizează imaginile şi au transmis deocamdată că pun gestul pe seama presiunii la care sunt supuşi jandarmii în timpul unor evenimente. Acelaşi jandarm a făcut parte și din dispozitivul care l-a însoțit pe Liviu Dragnea la DNA, când jurnaliștii s-au îmbrâncit cu forțele de ordine.

Ultima Oră

Cele mai citite