Doi activişti italieni pentru mediu, care s-au lipit cu o substanţă adezivă de soclul uneia dintre cele mai faimoase statui din Muzeele Vaticanului, trebuie să plătească despăgubiri în valoare de aproape 30.000 de euro în urma verdictului dat luni de un tribunal din Vatican, informează agenția Reuters. preluată de Agerpres.