Salba de lacuri a Capitalei a ajuns o gropă de gunoi. Nu de ieri, de azi, ci de zeci de ani acolo s-au aruncat gunoaie până s-au format munți. Un adevărat dezastru ecologic scos la lumină de o acțiune de igienizare inițiată de Primăria Sectorului 2. Așa au ajuns pe maluri mii de tone de gunoaie din lacurile Plumbuita, Colentina și Fundeni. De la moloz și plastice, până la crengi și resturi menajere.