Cei patru copii indigeni salvaţi din jungla amazoniană în Columbia au fost externaţi joi seară, după o lună de tratament într-un spital militar, a declarat vineri agenţia naţională pentru protecţia copilului, care va avea temporar custodia copiilor, notează AFP.
Patru frați au reușit să supraviețuiască 40 de zile în Amazon, după prăbușirea avionului lor, Cessna, pe 1 mai. Copiii au fost găsiți de echipele de căutare într-o poiană, fără încălțăminte, malnutriți și prea obosiți pentru a mai merge, a spus familia lor. Ei se recuperează acum la un spital militar din Bogotá, conform The Guardian.
Autorităţile columbiene au găsit în viaţă trei copii şi un bebeluş, la 17 zile după ce avionul de mici dimensiuni la bordul căruia se aflau alături de trei adulţi s-a prăbuşit în jungla din sudul ţării, a declarat miercuri preşedintele Gustavo Petro, potrivit DPA.