izvor biserica greacă Brăila
Creștin-ordodocșii prăznuiesc Izvorul Tămăduirii, prima mare sărbătoare după Paște. Credincioșii au mers să se roage pentru sănătate și să ia apă sfințită. Cele mai aglomerate lăcașuri de cult au fost azi Mănăstirea Dervent din Constanța unde a avut loc o procesiune dar și o biserică veche din Brăila.
Slujbe fără enoriași de Izvorul Tămăduirii. La năvodari, credincioșii au încălcat distanțarea socială
Creștinii ortodocși au mai marcat o sărbătoare sub semnul pandemiei. Şi astăzi, de Izvorul Tămăduirii, la bisericile din toată țara slujbele s-au ținut fără credincioşi, iar apa sfințită, aghiasmă mică, a fost împărțită de preoți și voluntari. Dar la Năvodari enoriaşii nu au mai ținut cont de restricții și au venit în număr mare la o biserica din oraș pentru a asista la slujbe și a primi apa sfințită.

