Ministrul Energiei: România va avea în continuare centrale pe cărbune active. Un potențial blackout va fi 100% evitat
România va avea în continuare active centrale pe cărbune iar prin această modificare a PNRR s-a asigurat că cel mai negru scenariu, şi anume de a avea un potenţial blackout, în anumite condiţii, în această iarnă, va fi 100% evitat, a declarat miercuri, la Guvern, ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
22 October 2025, 17:51 (actualizat 22 October 2025, 17:52)