Peste 50 de mii de oameni au protestat pe străzile Valenciei, la aproape un an de la inundaţiile devastatoare

Peste 50 de mii de oameni au ieşit pe străzile Valenciei pentru a protesta la aproape un an de la inundaţiile devastatoare. Ei sunt nemulţumiţi de modul în care autorităţile au gestionat dezastrul în care 229 de oameni şi-au pierdut viaţa. Manifestanţii au mărşăluit pe străzi cu fotografii ale victimelor şi i-au cerut liderului regional să demisioneze.

Șeful guvernului din Valencia a recunoscut că s-au făcut erori în gestionarea catastrofei și și-a prezentat scuzele

Autoritățile locale din Valencia și-au cerut scuze pentru modul în care au gestionat catastrofa naturală care a lovit provincia acum 2 săptămâni și în care peste 220 de oameni au murit. Locuitorii din zonele calamitate nu se mulțumesc însă cu scuze. Au ieșit în stradă, din nou, pentru a cere demisia guvernului local.

Ultima Oră

Cele mai citite