Recoltă bună, clienți puțini. Așa stau lucrurile anul acesta în țara pepenilor de la Dăbuleni, județul Dolj. Deși este un an rodnic, producătorii se plâng că nu au unde sa vândă marfa și că sunt nevoiți să accepte prețuri de nimic, oferite de intermediari. Tariful en-gross a rămas la fel ca anul trecut, deși cheltuielile s-au dublat o dată cu scumpirea energiei și a carburanților.
Ploile din această vară le-au stricat socotelile producătorilor de lubeniţe dulci şi parfumate. Agricultorii muncesc de aproape o jumătate de an pentru o producţie cât mai bună, iar acum moţăie noaptea lângă grămezi ca să obţină un preţ mai bun decât cel oferit de angrosişti.