intensificare virus gripal
Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Sibiu a a fost sancţionat contravenţional de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) din cauza deficienţelor constatate în modul de transmitere şi raportare a deceselor cauzate de gripă, potivit Agerpres.
Managerul Institutului "Marius Nasta": Avem un număr mare de pacienţi care ajung cu infecţii respiratorii, cu pneumonii
Managerul Institutului "Marius Nasta", Beatrice Mahler, a afirmat miercuri că la unitatea medicală ajung mulţi pacienţi cu infecţii respiratorii care au pneumonii, iar cel puţin în ultima săptămână este mai frecvent virusul gripal, dar şi virusul sinciţial respirator decât virusul SARS-CoV-2, formele de afectare fiind severe, mai ales la persoanele cu comorbidităţi, potrivit Agerpres.

