O asistentă de la Institutul Oncologic Bucureşti este infectată cu noul coronavirus. Se ţin lanţ problemele din spitale şi în ţară

Cu peste 330 de cazuri noi în ultimele 24 de ore, România se apropie cu paşi repezi de vârful de 10.000 de cazuri. Inamicul invizibil cu care o lume întreagă se bate, implicit şi România, e tot mai nemilos şi loveşte înclusiv în cei care oricum se luptau pentru fiecare zi în plus, bolnavii de cancer. Nici în spitale nu e linişte. Lista unităţilor medicale decimate de acest virus necruţător se măreşte de la o zi la alta.

Nevoie disperată de fizicieni medicali. Institutul Oncologic a rămas doar cu cinci, după ce mulţi au plecat în clinici private. Managerul IOB: "Suntem în avarie"

Situaţie critică la cel mai mare institut oncologic din țară! Mai are doar 5 fizicieni medicali, în loc de 12 cât are nevoie spitalul pentru a putea funcţiona. Chiar si dintre aceştia vor mai pleca la clinici private unde spun că sunt salarii mult mai mari. Efectele sunt dramatice pentru bolnavi. Vor aştepta şi mai mult pentru că nu va avea cine să le faca planul de tratament.

Ultima Oră

Cele mai citite