Robert Glință, de la karate la înot de performanță

Robert Glință este primul înotător român campion european la masculin. A practicat mai întâi karate și a descoperit înotul la 9 ani. A început în Bazinul Olimpic din Piteşti şi apoi a trecut la performanță. Când era mic i se spunea 'Extraterestrul' - pentru că scotea timpi incredibili în bazin.

David Popovici a revenit în țară: Am înotat cu gândul la voi, la toţi românii care s-au trezit dimineaţa să mă vadă. Asta m-a ajutat foarte mult, am împins foarte tare

Înotătorul român David Popovici a afirmat luni, la revenirea în ţară de la Tokyo, că în cadrul concursurilor de la Jocurile Olimpice a vrut doar să-i sperie un pic pe adversarii săi din Statele Unite ale Americii şi să le prezinte "un trailer" din ceea ce urmează să realizeze în anii următori.

Ultima Oră

Cele mai citite