înmatriculări de maşini noi
Românii s-au săturat să cumpere toate rablele. Datele Institutului Naţional de Statistică arată că în ultimele luni numărul maşinilor noi înmatriculate în ţara noastră a crescut cu peste 5%. Deşi pare avantajos să cumpere o maşină second-hand, şoferii ajung să stea cu maşina mai mult în service decât pe şosea. Multe vehicule nu respectă nici normele standard de poluare.
APIA: Înmatriculările de mașini "verzi" au crescut cu 131,1% în primele 4 luni ale anului
Înmatriculările de autoturisme, în România, au crescut cu 36%, în primele patru luni din 2022, faţă de aceeaşi perioadă din anul anterior, în timp ce versiunile "electrificate" au înregistrat un salt de 131,1%, arată datele publicate, miercuri, de Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA).
Piața auto: Record de înmatriculări de autoturisme noi, în decembrie
Pandemia i-a îndemnat pe mulți români să-și caute o casă pe pământ, pe alții să-și cumpere o mașină pentru a se deplasa în condiții sigure. Așa că în ultimele luni ale anului trecut au fost înmatriculate mai multe autoturisme noi în România, cu un vârf în luna decembrie.
Românii cumpără tot mai multe maşini noi
Românii cumpără în continuare tot mai multe mașini. Numărul de autoturisme noi, înscrise în primele trei luni ale anului 2019, a crescut cu 25% față de aceeași perioadă a anului trecut.

