O tânără infectată cu SARS-CoV-2 a câștigat în instanță dreptul de a se trata acasă

O adolescentă de 16 ani din Galați, infectată cu noul coronavirus, este prima persoană care a obținut dreptul în instanță de a rămâne la domiciliu până când se însănătoșește. Deși Direcția de Sănătate Publică hotărâse ca fata să fie internată la spitalul de boli infecțioase, familia a refuzat și a cerut ajutor în instanța. Iar judecătorii i-au dat dreptate tinerei.

Un profesor evaluator, din Capitală, depistat cu COVID-19

Un profesor din Sectorul 6 care s-a înscris în Comisia de Evaluare a fost testat pozitiv cu COVID-19. Vicepreşedintele Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, Cornelia Stavri, spune că ar trebui stabilite alte reguli de intrare la examene pentru că temperatura nu este un criteriu potrivit.

Ultima Oră

Cele mai citite