industrie
Ministerul Economiei vrea să readucă industria în toate județele țării și anunță că vor fi bani pentru investiții, atât din fonduri proprii, cât și de la Uniunea Europeană. E important să fie identificate însă și spațiile disponibile pentru companiile interesate din domeniu.
Investitorii la Samsung se pregătesc pentru cel mai slab profit din ultimii 14 ani
Concernul sud-coreean Samsung Electronics Co. se îndreaptă spre cel mai mic profit de după criza financiar mondială, ca urmare a încetinirii semnificative a cererii în sectorul tehnologiei care a provocat pierderi pentru divizia de semiconductori a Samsung, transmite Bloomberg.
Ministrul Economiei: România va avea o nouă fabrică de pulberi. Există banii necesari și s-au încheiat parteneriate de colaborare cu SUA și Coreea de Sud
O nouă fabrică de pulberi pentru muniție va fi construită în România. Ministrul Economiei, Florin Spătaru a declarat, aseară, la TVR Info, că există banii necesari și s-au încheiat, deja, parteneriate de colaborare cu SUA și Coreea de Sud. Ministrul a mai subliniat că pandemia și războiul au dus la crearea și implementarea unui plan de dezvoltare a industriei românești, care ține cont de noile realități, iar dependența de importuri trebuie diminuată.
INS: Economia României a crescut în 2021 cu 5,8%, comparativ cu anul 2020
Produsul Intern Brut estimat pentru anul 2021, date semidefinitive, a fost de 1.187,402 miliarde lei preţuri curente, în creştere în termeni reali, cu 5,8% faţă de 2020, conform Institutului Naţional de Statistică (INS).
Politica de coeziune a UE: 2,14 miliarde de euro pentru o tranziţie climatică justă în România
Datorită adoptării Planului său teritorial pentru o tranziţie justă (PTTJ), România va primi 2,14 miliarde de euro din Fondul pentru o tranziţie justă (FTJ), pentru a sprijini o tranziţie climatică justă către o economie mai atractivă şi mai verde, a anunţat vineri Comisia Europeană.
Ministrul Economiei: O parte din industrie a redus deja consumul de gaze din considerente de piață. Nu vorbim acum de o iniţiativă a statului român de reducere a livrărilor de gaze către industrie
O parte din industrie, cum este cea metalurgică, a redus consumul de gaze pe fondul diminuării producţiei din considerente de piaţă, din cauza reducerii comenzilor şi nu de disponibilitate a gazului, a declarat la Sibiu ministrul Economiei, Florin Spătaru, în contextul unei întrebări referitoare la măsura de reducere voluntară a consumului de gaze la nivelul UE cu 15%.
Investiţiile nete realizate în economia naţională au totalizat 24,4 miliarde lei, în primul trimestru din 2022
Investiţiile nete realizate în economia naţională au însumat, în primul trimestru al acestui an, 24,417 miliarde lei, în creştere cu 1,2%, comparativ cu perioada similară din 2021, conform datelor publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică.
Preţurile producţiei industriale s-au majorat cu 47,1% în aprilie
Preţurile producţiei industriale (piaţă internă şi piaţă externă) s-au majorat cu 47,1% în aprilie 2022, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, arată datele publicate, joi, de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Europa vrea să relanseze producţia internă de magneziu până în 2025 pentru a-şi reduce dependenţa de China
Factorii de decizie din Uniunea Europeană au lansat o iniţiativă destinată relansării producţiei interne de magneziu, utilizat în diferite produse din aluminiu şi oţel, şi există cel puţin trei firme care au proiecte în acest sens, susţin documentele şi oficialii citaţi de Reuters.

