Ministrul Economiei: România va avea o nouă fabrică de pulberi. Există banii necesari și s-au încheiat parteneriate de colaborare cu SUA și Coreea de Sud

O nouă fabrică de pulberi pentru muniție va fi construită în România. Ministrul Economiei, Florin Spătaru a declarat, aseară, la TVR Info, că există banii necesari și s-au încheiat, deja, parteneriate de colaborare cu SUA și Coreea de Sud. Ministrul a mai subliniat că pandemia și războiul au dus la crearea și implementarea unui plan de dezvoltare a industriei românești, care ține cont de noile realități, iar dependența de importuri trebuie diminuată.

Ministrul Economiei: O parte din industrie a redus deja consumul de gaze din considerente de piață. Nu vorbim acum de o iniţiativă a statului român de reducere a livrărilor de gaze către industrie

O parte din industrie, cum este cea metalurgică, a redus consumul de gaze pe fondul diminuării producţiei din considerente de piaţă, din cauza reducerii comenzilor şi nu de disponibilitate a gazului, a declarat la Sibiu ministrul Economiei, Florin Spătaru, în contextul unei întrebări referitoare la măsura de reducere voluntară a consumului de gaze la nivelul UE cu 15%.

Ultima Oră

Cele mai citite