Scandal în județul Neamț după ce mai mulți bolnavi de TBC au fost duși la votare cu micobuzul școlar. Decizia controversată a fost luată chiar de primarul unei localități din județ. Edilul spune că nu s-a gândit că îi pune în pericol pe elevii care folosesc zilnic mijlocul de transport. Autoritățile anchetează cazul, iar conducerea sanatoriului riscă o amendă de 10 mii de lei pentru că a permis bolnavilor să părăsească spitalul.
Cu două ore înainte de închiderea oficială a secțiilor, nu au fost înregistrate incidente deosebite sau situații grave care să afecteze procesul de vot, a anunțat duminică seara comisarul șef de poliție Monica Dajbog, purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne.