început de an școlar coronavirus
În toate județele din ţară găsim școli din fiecare scenariu. Iar deciziile nu sunt determinate doar de situaţia epidemiologică. Mai exact, şi acolo unde NU erau multe cazuri de COVID-19, s-a optat pentru modelul hibrid, pentru a evita aglomerarea unităților de învățământ. Deciziile luate de școli și aprobate de minister nu mulțumesc pe toată lumea. Într-o postare pe Facebook, ministrul Educației își exprimă dezamăgirea față de reacțiile părinților și ale profesorilor.
Anul școlar începe cu noi reguli și restricții. Adeverința medicală și avizul epidemiologic sunt necesare doar pentru elevii care intră într-un nou ciclu de învățământ
Apar noi controverse legate de începutul de an școlar. Ministerul Sănătății nu renunță la actele medicale prin care copii primesc verde să intre sau să reintre în colectivitate, în timp ce medicii de familie se opun, nefiind de acord cu supraaglomerarea cabinetelor.

