Botoșani: Au fost identificate probleme la instalația electrică din Spitalul Județean, afirmă administrația

Situație alarmantă la secția de boli infecțioase a Spitalului Județean din Botoșani, unde au fost identificate probleme la instalația electrică. Rețeaua este subdimensionată și nu mai face față atunci când sunt conectate la prize mai multe aparate de oxigen, vitale pentru pacienții cu COVID-19. Autoritățile județene au atras atenția asupra acestui aspect și vorbesc despre riscul unui incendiu. Se cere verificări suplimentare, astfel încât să fie luate măsurile necesare evitării unei tragedii precum cea de la spitalul Matei Balș.

UPDATE Starea de sănătate a pacienților afectați de incendiul de la ”Matei Balș”. Două persoane internate la terapie intensivă în Spitalul Militar Central sunt în stare foarte gravă. Doi pacienți au fost externați

O persoană internată la Spitalul Universitar de Urgență din București este intubată și se află în stare foarte gravă, a informat marți dimineață Centrul Operativ pentru Situații de Urgență din Ministerul Sănătății. Alți cinci pacienți afectați de incendiul de la Institutul Național de Boli Infecțioase sunt în stare gravă. În același timp, 35 de pacienți sunt în stare stabilă. Marți după-amiază, doi pacienți au fost externați din unitatea ROL 2 de la de la Institutul "Ana Aslan" din Otopeni.

Au decedat încă doi pacienți transferați de la Institutul ''Matei Balş'' în urma incendiului

Numărul celor care au murit în urma incendiului de la Institutul Matei Balş din Capitală a ajuns la 10, după decesul unei femei în vârstă de 70 de ani și cel al unui bărbat în vârstă de 80 de ani. Ambii au fost diagnosticați cu Sars CoV 2 și prezentau comorbidități.  Cauza deceselor va fi stabilită după autopsie. Anchetatorii continuă cercetările la faţa locului.

Ultima Oră

Cele mai citite