Emisfera nordică începe o nouă săptămână de caniculă. Temperaturile urcă până aproape de 50 de grade, iar incendiile de vegetație fac ravagii în mai multe zone

Emisfera nordică începe luni o nouă săptămână sub o căldură apăsătoare, în Europa fiind aşteptate temperaturi de peste 40°C cum este cazul în Italia și alerte de caniculă în Spania, incendii devastatoare care continuă să facă ravagii în Canada şi California, relatează AFP, preluată de Agerpres.

Catastrofe meteo care nu s-ar fi întâmplat fără schimbările climatice generate de om. "Vom avea întotdeauna vreme extremă, dar dacă vom continua în această direcție, vom avea foarte multă vreme extremă"

Seceta mediteraneană și valul de căldură din Asia de Sud, semnalate în luna aprilie, seceta de la Cornul Africii, între anii 2020 și 2023, seceta din emisfera nordică din 2022. Sunt doar câteva dintre evenimentele meteorologice care nu s-ar fi petrecut dacă nu existau schimbările climatice generate de om. Asta arată o analiză a cercetătorilor din domeniu. Ei folosesc o metodă numită "atribuire", ce implică analizarea observațiilor din lumea reală, precum și a modelelor climatice, pentru a stabili dacă un anumit eveniment extrem ar fi putut avea loc într-o lume fără încălzire globală, relatează CNN.

Incendiile de vegetație fac prăpăd în Spania. Au ars 4.000 de hectare de teren şi peste 1.500 de oameni au fost evacuați. Francezii se așteaptă să se lupte și ei cu focul

Cel puțin 4.000 de hectare au fost mistuite de incendiile de vegetație din Spania. Din cauza secetei provocate de iarna excesiv de uscată, focul s-a extins rapid. Și francezii se așteaptă la incendii de vegetație mai violente decât până acum. Mai ales că în unele zone, din cauza lipsei precipitațiilor, solul încă arde mocnit, deși au trecut șapte luni de la precedentele incendii de pădure.

Ultima Oră

Cele mai citite