Situație dramatică în Canada, din cauza incendiilor de vegetație. Și statul American Washington se confruntă cu astfel de probleme grave. In Hawaii încă se mai caută victime în clădirile calcinate

Incendiile de vegetație fac ravagii în Canada. Autoritățile au evacuat peste 15 mii de oameni din calea flăcărilor, iar pompierii se luptă cu focarele care se extind, alimentate de vântul puternic. Situația este gravă și în statul american Washington, tot din cauza incendiilor, în timp ce California este amenințată de uraganul Hillary, care a devastat Mexicul.

Emisfera nordică începe o nouă săptămână de caniculă. Temperaturile urcă până aproape de 50 de grade, iar incendiile de vegetație fac ravagii în mai multe zone

Emisfera nordică începe luni o nouă săptămână sub o căldură apăsătoare, în Europa fiind aşteptate temperaturi de peste 40°C cum este cazul în Italia și alerte de caniculă în Spania, incendii devastatoare care continuă să facă ravagii în Canada şi California, relatează AFP, preluată de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite