Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat miercuri că România își permite să renunțe la petrolul din Rusia și că sunt discuții de multă vreme cu companiile, pe acest subiect. În privința gazelor naturale, ministrul spune că România produce mai mult decât consumă și nu există nicio amenințare în acest sens.