În toată această vâltoare a veştilor proaste, primim şi motive de optimism. Medicii de la Spitalul de Boli Infecţioase „Victor Babeș" din Timișoara au realizat în premieră o investigație imagistică a plămânilor unui bebeluș de doar 7 săptămâni, diagnosticat cu COVID-19.
Premieră națională la Cluj-Napoca. La Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară au fost făcute investigații de imagistică medicală la o mumie umană egipteană, veche de peste două mii de ani.