UDMR va merge la consultările care vor avea loc cu preşedintele Klaus Iohannis, după ce moţiunea de cenzură a fost adoptată marţi de Parlament, iar dacă PSD nu vine cu o coaliţie, "PNL are următoarea prioritate", a declarat pentru Agerpres liderul Uniunii, Kelemen Hunor.
"Așteptare" este cuvântul de ordine după ce moțiunea de cenzură a trecut, iar guvernul Cîțu a picat în Parlament cu un scor fără precedent la un astfel de vot. Liderii formațiunilor care au votat moțiunea de cenzură au indicat că mingea este la PNL și în terenul președintelui. Inclusiv fostul lider al liberalilor, Ludovic Orban, a atras atenția că s-a încheiat "aventura unor oameni care nu înțeleg nimic din politică" și a făcut apel la încheierea cât mai grabnică a crizei politice cu refacerea coaliției PNL-USR PLUS-UDMR.