gropi de gunoi
Situaţie fără precedent în judeţul Vaslui. Societăţile de salubritate ridică gunoaiele, dar nu mai au unde să le transporte.
România, țara gropilor de gunoi clandestine
În România, suprafața acoperită cu deșeuri depozitate ilegal s-a dublat în mai puțin de un an. În special după ce autoritățile au introdus taxa de depozit pentru operatorii de salubritate. Speriați de amploarea fenomenului, oficialii de la Mediu au revenit asupra deciziei și au suspendat taxa până în 2019.
Ministrul Mediului, Daniel Constantin, vine la TVR 1, vineri, de la ora 21.00
Daniel Constantin, vicepremier şi ministrul Mediului, este invitatul lui Radu Tudor la „Ediţia specială” de vineri, transmisă în direct, de la ora 21.00, la TVR 1 şi TVR+.
Penalităţi de 124.000 de euro pe zi, din cauza a 68 de gropi de gunoi ilegale
România riscă penalităţi de 124.000 de euro pe zi, din cauza gropilor de gunoi care nu sunt conforme. Comisia Europeană ne-a trimis în faţa Curţii de Justiţie, pentru că nu am reuşit nici până acum să închidem 68 de depozite ilegale de deşeuri. Deşi ne-am asumat de câteva ori promisiunea că vom duce misiunea la bun sfârşit, pentru a proteja sănătatea populaţiei şi mediul.
- 1
- 2

