Greenpeace
Greenpeace protestează, miercuri, faţă de o eventuală retragere a dosarului de înscriere în patrimoniul UNESCO a sitului Roşia Montană. Activiştii de mediu au dezvelit în Piaţa Victoriei o statuie care îl întruchipează pe premierul Florin Cîțu ”poleit în aur”. Pe de altă parte, Guvernul precizează că declarațiile care i-au fost atribuite premierului cu privire la retragerea dosarului de înscriere a sitului în UNESCO sunt false.
Bariera Verde. Campania prin care cetățenii cer reîmpăduriri a ajuns la 100 de mii de semnături
România trebuie să replanteze perdele forestiere în zonele de câmpie pentru a se apăra de secetă, viituri, inundații, culturi agricole distruse. Bariera Verde, o campanie de mediu, lansată de Greenpeace, care are ca obiectiv crearea unei Rețele Naționale de Păduri de Protecție a depășit 100.000 semnături pentru petiția prin care cetățenii cer reîmpăduriri.
Activiști de mediu: Bilanț negru al "realizărilor" Guvernului Orban în domeniul protecției pădurilor. Nicio măsură anunțată pentru protecția pădurilor nu a fost îndeplinită
Nicio măsură anunțată în urma marșului pentru salvarea pădurilor din noiembrie 2019 nu a fost îndeplinită, acuză reprezentanții Greenpeace, Declic și Agent Green. „Greenpeace, Declic și Agent Green fac un bilanț negru al realizărilor Guvernului în domeniul protecției pădurilor: nicio măsură anunțată în urma marșului pentru salvarea pădurilor din noiembrie 2019 nu a fost îndeplinită”, transmit reprezentanții celor trei organizații.
Greenpeace: Guvernul Orban aruncă bani publici către industriile toxice, în timp ce un milion de români au ajuns șomeri
Greenpeace solicită preşedintelui României să sprijine alocarea de fonduri publice pentru oameni şi natură, nu pentru prosperitatea industriilor poluante, aşa cum se întâmplă în prezent, în timp ce un milion de români au ajuns în şomaj, potrivit unui comunicat al organizaţiei de mediu, remis, joi, AGERPRES.
Greenpeace: Măsurile luate de Primăria Generală sunt ineficiente şi nu aduc o îmbunătăţire reală a calităţii aerului
Continuă războiul declaraţiilor legate de calitatea aerului din Bucureşti. Greenpeace România susţine că măsurile luate de Primăria Generală sunt ineficiente şi nu aduc o îmbunătăţire reală a calităţii aerului. Primarul Capitalei reaminteşte în replică proiectele pe care le-a pus în practică. Printre acestea, semaforizarea inteligentă și acordarea de vouchere pentru biciclete.
Rusia. Ultimele balene au fost eliberate din "închisorile plutitoare". Operaţiunea e monitorizată de Greenpeace
Ultimele balene captive în așa-numitele închisori plutitoare din Orientul Îndepărtat rus au fost eliberate. Povestea a început în primavară când mai multe fotografii cu orci și beluga, ținute în captivitate în bazine foarte mici, au stârnit un protest mondial. Guvernul de la Moscova a cerut organizațiilor de mediu să intervină și a deschis și o anchetă privind traficul cu asemenea mamifere marine pe cale de dispariție.
Marşul pentru Păduri. Proteste la București și în țară față de tăierea ilegală a pădurilor
E o seară cu proteste în București și în alte oraşe din ţară. Oamenii au ieşit în stradă ca să atragă atenţia că pădurile României NU mai au timp să fie ignorate. Tăierile ilegale sunt la un nivel fără precedent, iar consecinţele vor fi dramatice, avertizează activiștii de mediu.
Aplicaţie pentru tăierile ilegale lansată de Greenpeace. Aceasta poate fi descărcată gratuit
Greenpeace România a lansat Forest Guardians, o aplicaţie cu ajutorul căreia activiştii de mediu pot lupta cu tăierile ilegale de păduri. Oricine poate semnala şi posta imagini care par suspecte. Potrivit şefului Romsilva, doar în acest an, din cauza tăierilor ilegale au fost făcute peste 800 de dosare penale.
Filipine: Sufocat de gunoaie, golful Manila a fost curățat de mii de voluntari ecologiști
Aproape sufocat de gunoi, golful filipinez Manila a fost curăţat de mii de voluntari ai unor organizaţii ecologiste. În câteva ore au fost strânse peste o sută de tone de deşeuri aduse la mal, săptămână trecută, de un taifun care a lovit această ţară.

