Greenpeace protestează în Piața Victoriei faţă de eventuala retragere a dosarului de înscriere în patrimoniul UNESCO a sitului Roşia Montană

Greenpeace protestează, miercuri, faţă de o eventuală retragere a dosarului de înscriere în patrimoniul UNESCO a sitului Roşia Montană. Activiştii de mediu au dezvelit în Piaţa Victoriei o statuie care îl întruchipează pe premierul Florin Cîțu ”poleit în aur”. Pe de altă parte, Guvernul precizează că declarațiile care i-au fost atribuite premierului cu privire la retragerea dosarului de înscriere a sitului în UNESCO sunt false.

Bariera Verde. Campania prin care cetățenii cer reîmpăduriri a ajuns la 100 de mii de semnături

România trebuie să replanteze perdele forestiere în zonele de câmpie pentru a se apăra de secetă, viituri, inundații, culturi agricole distruse. Bariera Verde, o campanie de mediu, lansată de Greenpeace, care are ca obiectiv crearea unei Rețele Naționale de Păduri de Protecție a depășit 100.000 semnături pentru petiția prin care cetățenii cer reîmpăduriri.

Activiști de mediu: Bilanț negru al "realizărilor" Guvernului Orban în domeniul protecției pădurilor. Nicio măsură anunțată pentru protecția pădurilor nu a fost îndeplinită

Nicio măsură anunțată în urma marșului pentru salvarea pădurilor din noiembrie 2019 nu a fost îndeplinită, acuză reprezentanții Greenpeace, Declic și Agent Green. „Greenpeace, Declic și Agent Green fac un bilanț negru al realizărilor Guvernului în domeniul protecției pădurilor: nicio măsură anunțată în urma marșului pentru salvarea pădurilor din noiembrie 2019 nu a fost îndeplinită”, transmit reprezentanții celor trei organizații.

Greenpeace: Măsurile luate de Primăria Generală sunt ineficiente şi nu aduc o îmbunătăţire reală a calităţii aerului

Continuă războiul declaraţiilor legate de calitatea aerului din Bucureşti. Greenpeace România susţine că măsurile luate de Primăria Generală sunt ineficiente şi nu aduc o îmbunătăţire reală a calităţii aerului. Primarul Capitalei reaminteşte în replică proiectele pe care le-a pus în practică. Printre acestea, semaforizarea inteligentă și acordarea de vouchere pentru biciclete.

Rusia. Ultimele balene au fost eliberate din "închisorile plutitoare". Operaţiunea e monitorizată de Greenpeace

Ultimele balene captive în așa-numitele închisori plutitoare din Orientul Îndepărtat rus au fost eliberate. Povestea a început în primavară când mai multe fotografii cu orci și beluga, ținute în captivitate în bazine foarte mici, au stârnit un protest mondial. Guvernul de la Moscova a cerut organizațiilor de mediu să intervină și a deschis și o anchetă privind traficul cu asemenea mamifere marine pe cale de dispariție.

Ultima Oră

Cele mai citite