Vara aceasta, prin portul Constanța trebuie exportate recoltele românești, dar și cele din Ucraina. Fermierii se tem să nu rămână cu cerealele pe câmp. Probleme privind depozitarea, presiune pe transport

Au mai rămas doar câteva săptămâni până va începe recoltatul cerealelor. Dar mulți fermieri se tem că vor rămâne cu marfa nevândută, pe câmp. Comercianții avertizează că nu există suficiente camioane și vagoane de tren care să transporte, în același timp, și recolta românească, și pe cea din Ucraina, și nici silozuri pentru depozitarea mărfii. Analiștii nu exclud apariția unui blocaj și în portul Constanța, principala poartă de export a grânelor românești, și mai nou, și a celor din Ucraina.

Autorităţile române, ucrainene şi moldoveneşti vor decide ce nave pot intra pe canalul Sulina

Traficul naval în rada portului Sulina este sub control, susţin autorităţile române care dau asigurări că nu a fost vorba niciun moment de blocarea canalului sau de lipsa de personal de ghidare a navelor. Este însă nevoie de un nou protocol pentru ca sunt tot mai multe nave şi nu toate respecta regulile. De acum înainte, autorităţile române, ucrainene şi moldoveneşti vor decide cine intră pe canalul Sulina în funcţie de marfă, dar şi de capacitatea porturilor către care se îndreaptă.

Ministrul Agriculturii, la TVR: Trebuie să-i stimulăm pe fermieri să investească în fabrici de procesare. Cerealele României nu trebuie să mai plece în formă brută afară

În România sunt multe ferme mici și mijlocii care însă nu nici profitul nici randamentul dorit. Soluția pentru o agricultură performantă în opinia ministrul Agriculturii, Adrian-Ionuț Chesnoiu, este asocierea și înființarea unor mari fabrici de procesare. Invitat la TVR, în emisiunea „Agrostrategia”, ministrul a arătat care sunt măsurile de susținere pregătite de guvern pentru susținerea agriculturii românești.

Îngrijorări privind impactul invadării Ucrainei asupra securităţii alimentare. Reuniune G7 în Germania. ”Majorări de preţuri pentru produsele agricole nu sunt excluse nici în ţările industrializate”

Germania va găzdui vineri o reuniune virtuală a miniştrilor Agriculturii din ţările G7 pentru a discuta impactul invadării Ucrainei de către Rusia asupra securităţii alimentare mondiale şi modul cum pot fi stabilizate cel mai bine pieţele de alimente, a anunţat marţi Guvernul de la Berlin, transmite Reuters.

Ultima Oră

Cele mai citite