Repoziţionări ale partidelor pe culoarul suveranist. Călin Georgescu zice că se retrage, George Simion continuă opoziţia

După înfrângerea din alegerile prezidențiale, formațiunile suveraniste din Parlament și susținătorii lor se repoziționează. Unii renunță, alții anunță că vor face o opoziție categorică puterii din Parlament și de la Palatul Cotroceni. În timp ce fostul candidat la prezidențiale Calin Georgescu își anunță retragerea din politică, pe culoarul suveranist apar noi mișcări și intenții de coagulare a electoratului conservator.

Îndemnuri la violențe și mesaje false pe internet. Forțele de ordine sunt în alertă

26 mai este ziua aleasă de suveraniști pentru a face un miting în Capitală în susținerea perdantului la alegerile prezidențiale, George Simion. Îndemnul a plecat chiar de la acesta și pe rețelele de socializare sunt lansate tot felul de mesaje, unele mai pașnice, altele mai agresive în încercarea de a mobiliza oamenii pentru a se aduna mâine în Capitală la protestul AUR.

Strategia lui George Simion, după înfrângerea din alegerile prezidențiale: proteste și alegeri anticipate

Proteste de stradă şi alegeri anticipate. Este noua strategie anunţată de George Simion, după ce a pierdut alegerile prezidenţiale. Într-un nou mesaj pe reţelele de socializare, liderul AUR acuză fraude electorale şi lansează noi ameninţări. Iar susţinătorii lui anunţă pe TikTok "o nouă revoluţie" pe 26 mai, ziua învestirii lui Nicuşor Dan în funcţia de preşedinte al României.

Departamentul de Justiție al SUA a publicat dovada acceptării contractului de lobby semnat de vicepreședintele AUR

Departamentul de Justiție al Statelor Unite a publicat un amendament pe site-ul oficial în care apare un nou document, de această dată semnat de vicepreședintele executiv AUR, Marius Lulea, din care rezultă că a acceptat contractul de lobby încheiat pe data de 31 martie în Statele Unite cu firma BGD, pottrivit G4Media.ro, care face public documentul.

Ultima Oră

Cele mai citite