În Parcul Carol I va avea loc, astăzi, o ceremonie militară şi religioasă pentru a marca Centenarul depunerii osemintelor Ostașului Necunoscut al României în locul de odihnă veșnică.
Primăria Constanța organizează, doar în perioada sezonului estival, un demers artistic – performativ de tip „living history”, intitulat „De Historia Urbis - Gardă de onoare la statuia Lupa Capitolina.