PNL va cere în instanţă dizolvarea companiilor municipale bucureștene

PNL va da în judecată Primăria Capitalei pentru dizolvarea celor 22 de companii municipale înființate anul trecut. Demersul vine după ce, joi, Curtea de Apel Bucureşti a dat o decizie definitvă de anulare a hotărârilor de Consiliu pe baza cărora s-au înfiinţat. De asemenea, reprezentanţii PNL vor să sesizeze Curtea de Conturi cu privire la activitatea acestor companii.

Companiile Primăriei Capitalei au fost declarate ilegale de Curtea de Apel București. E nevoie de un nou proces pentru radierea lor

Companiile Municipale înfiinţate la iniţiativa primarului general al Capitalei, Gabriela Firea, au fost declarate ilegale. Curtea de Apel Bucureşti a decis definitiv anularea tuturor hotărârilor de înfiinţare a societăţilor. Consilierii municipali USR au fost cei care au contestat companiile în instanţă, iar acum cer demisia primarului general. Decizia instanței nu le va afecta deocamdată funcționarea, spun specialiștii. Va fi nevoie de un nou proces care să stabilească radierea lor.

Gabriela Firea: Societățile înființate de municipalitate sunt legale, funcționează și vor funcționa în continuare și ele nu pot să fie desființate

Primarul Capitalei a declarat, vineri, că societățile înființate de municipalitate sunt legale, funcționează și vor funcționa în continuare și ele nu pot să fie desființate. Gabriela Firea a spus că decizia Curții de Apel se referă doar la faptul că deciziile administrative de înființare ar fi trebuit să fie adoptate cu două treimi din Consiliu și nu cu jumătate plus unu.

Consiliul General al Capitalei a respins proiectul pentru construirea unor locuințe pentru medici

Gabriela Firea a încercat joi să îi convingă pe consilieri să voteze o investiție la Spitalul Marie Curie și să aprobe construirea unor locuințe pentru medici, în speranța că aceștia nu vor mai pleca din țară. Consiliul General al Capitalei a respins însă achiziţionarea apartamentelor pentru personalul angajat în unităţile sanitare aflate în administrarea Administraţiei Spitalelor şi Serviciilor Medicale București.

Gabriela Firea rămâne simplu membru al PSD după ce și-a dat demisia din două funcții, iar pe a treia a pierdut-o

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat luni că a demisionat din funcţia de vicepreşedinte PSD pentru regiunea Bucureşti-Ilfov în semn de protest faţă de dizolvarea Biroului Permanent al organizaţiei Ilfov a partidului, după ce în şedinţa Comitetului Executiv Naţional i s-a reproşat că este vinovată pentru demisia parlamentarilor din această filială.

Ultima Oră

Cele mai citite