Gabriela Firea
Val de lovituri politice pentru Viorica Dăncilă. După ce a pierdut fotoliul de premier și, la mare distanţă alegerile prezidenţiale, Dăncilă a rămas fără sprijinul colegilor de partid și a demisionat, aseară, din funcţia de preşedinte al PSD.
Viorica Dăncilă a demisionat din funcția de președinte al Partidului Social Democrat: "Nu este un moment de slăbiciune, este un moment de demnitate". Marcel Ciolacu, președinte interimar
După o ședință de aproape 6 ore deosebit de tensionată, Viorica Dăncilă a decis să demisioneze din funcția de președinte al Partidului Social Democrat. Potrivit surselor politice, a fost un CEx presărat cu vorbe grele, cu lacrimi, cu cereri de depunere a demisiilor, soldat în cele din urmă cu demisia la cel mai înalt nivel - cea a Vioricăi Dăncilă. Marcel Ciolacu preia astfel interimar funcția de președinte, până la organizarea unui congres. Acesta va avea loc, cel mai probabil, în luna februarie.
În PSD a început bătălia pentru putere. Marcel Ciolacu a discutat, în această seară, cu Viorica Dăncilă. Ciolacu: Discuţia a fost "una calmă, așezată și productivă"
PSD pregătește debarcarea Vioricăi Dăncilă după eșecul istoric de la alegerile prezidențiale. Războiul se poartă la vedere, deocamdată pe Facebook, dar marţi este convocat Comitetul Executiv al partidului pentru a tranșa conflictul. Gabriela Firea și Marcel Ciolacu au ieșit la atac, iar șeful Camerei este considerat favorit pentru preluarea funcției de președinte interimar. Marcel Ciolacu a postat un mesaj pe pagina sa de Facebook, în care precizează că a avut o discuţie, în această seară,cu Viorica Dăncilă, despre rezultatul alegerilor.
Primăria Capitalei a început lucrările la pista de biciclete de pe Calea Victoriei
Primăria Capitalei a început lucrările la pista de biciclete de pe Calea Victoriei, pe segmentul delimitat de Bulevardul Regina Elisabeta și Splaiul Independenței, a anunțat primarul general Gabriela Firea.
Achizițiile făcute la Spitalul Gomoiu ar putea fi anchetate de Parchetul General
Procurorul general interimar, Bogdan Licu, a declarat ca analizează posibilitatea ca Parchetul General să facă verificări după ce presa a dezvăluit că primăria Capitalei ar fi făcut achiziții supraevaluate pentru spitalul Gomoiu.
Asociaţia "Dăruieşte viaţă" răspunde după replica ministrului Sănătăţii: "Mai facem un spital"
"Noi nu construim un spital, vom construi două". Este planul dezvăluit de Asociația "Dăruiește viață", după atacurile publice venite din partea primarului general al Capitalei și după reacția ministrului demis al Sănătății. Cele două fondatoare au anunțat că vor construi de la zero un nou corp de clădire în curtea spitalului "Marie Curie", pentru ca toți copiii bolnavi să poată fi tratați la aceleași standarde.
Gabriela Firea, despre trafic: Orașul a fost construit pentru un milion de persoane, acum suntem patru milioane
Primarul general Gabriela Firea a declarat, joi, că principala problemă a administrației este momentan traficul din București, precizând că acesta nu poate fi rezolvat peste noapte, în condițiile în care în Capitală se află acum patru milioane de persoane, orașul fiind construit pentru un milion.
Fondatoarele "Dăruiește viață", ONG care construiește primul spital oncologic pediatric, susțin că au fost amenințate de ministrul Sănătății. Scandalul a pornit de la o postare redistribuită de Firea
Ironii și posibil amenințări de la cel mai înalt nivel! Femeile care se ocupă de construirea din donații a unui spital pentru copiii bolnavi de cancer susțin că ministrul Sănătății, Sorina Pintea, le-a cerut banii strânși de la oameni. Ministrul le-ar fi spus, susțin fondatoarele "Dăruiește viață" că, în caz contrar, le va trimite Corpul de control, Parchetul și DNA pe cap. Sorina Pintea neagă acuzațiile. Scandalul a pornit după ce primarul Capitalei a distribuit o ironie la adresa asociației.
Pregătiri pentru iarnă. Firea: De când sunt primar, am reușit să reabilităm 180 de kilometri de conductă a RADET
Cu două luni înainte de venirea iernii, primarul general al Capitalei anunţă că au fost înlocuiți doar 180 de km de conducte ale rețelei de termoficare, în ultimii 3 ani. Trei sferuri din conductele rețelei, de aproape 4000 de km, au o vechime de aproape 40 de ani și ar fi trebuit înlocuite pentru a preveni avariile care lasă locuitorii cartierelor fără apă caldă și căldură.

