O teribilă furtună de iarnă târzie s-a abătut asupra centrului Statelor Unite. Temperaturile ridicate, aduse până acum de primăvară, au fost înlocuite de căderi masive de zăpadă și un viscol atât de puternic, încât localnicii au fost avertizați că viața le poate fi pusă în pericol.
Britanicii au scos armata pe străzi, în lupta cu zăpezile! Sute de șoferi blocați pe șosele au fost salvați de mașinile militare. Acum nu mai ninge atât de tare, însă gerul năprasnic a pus stăpânire pe zone întinse din Europa.