Fundaţia Conservation Carpathia
Populaţia de zimbri din pădurile României renaşte treptat. Încă 12 exemplare aduse din Suedia, Germania şi Slovacia vor popula Munţii Făgăraş.
VIDEO A fost filmat primul pui de zimbru născut în libertate în Munții Făgăraș, după sute de ani
În Munții Făgăraș s-a născut în sălbăticie primul pui de zimbru, după 200 de ani de la dispariția speciei din această zonă. Micuțul a venit pe lume într-un grup de zimbri aduși toamna trecută din Germania și Polonia pentru a repopula masivului Făgăraș. Specia, mai rară decât rinocerul negru, nu mai este acum considerată vulnerabilă.
Primele imagini cu cei 8 zimbri eliberaţi în Munţii Făgăraş
Au apărut primele imagini cu cei 8 zimbri eliberaţi în Munţii Fagăraş, după 200 de ani de la dispariţia lor din zonă. Zimbrii au fost aduşi dintr-o rezervaţie din Germania şi din Munţii Carpaţi din Polonia.

