Pontaj și card de acces doar pentru angajații Senatului, nu și pentru senatori

Reguli noi pentru angajatii din Senatul României. De azi, aceștia sunt pontați electronic pentru orele de muncă. Iar accesul se face pe baza unor cartele, pe care trebuie să le valideze la sosire și la plecare. Măsura se aplică, însă, doar funcționarilor publici. Senatorii și consilierii lor lucrează de anul trecut într-un regim hibrid, care le permite să muncească de acasă, în sistem online.

Funcționarii publici, nemulțumiți față de propunerea pentru evaluare anuală

Bugetarii din România sunt sunt nemultumiţi din cauza unui proiect de lege care impune evaluări anuale ale performanțelor profesionale. Acesta a fost introdus recent în Parlament de către parlamentarii PSD și minoritățile naționale și vizează, în mod special, funcționarii publici, obligându-i să memoreze și să reproducă, în mod fidel, mii de pagini de legislație, într-o continuă schimbare, susţin sindicaliştii.

Ultima Oră

Cele mai citite