Ai casă frumoasă, gard solid, interfon cu cameră, dar tot te uiți de două ori dacă ai încuiat ușa? Nu e doar paranoia. E realitatea trăită de o treime dintre românii cu venituri peste medie, care recunosc că nu se simt în siguranță nici acasă.
Peste 7.000 de noi cazuri de COVID s-au înregistrat în ultimele 24 de ore în România. Creşte și numărul infectărilor, şi cel al spitalizărilor. Cei mai mulți pacienți nu fac însă forme grave, iar oamenii par să fi depășit frica de boală. Totuși, medicii și autoritățile recomandă din nou purtarea măștii în spații închise și zone aglomerate. O recomandare mai mult ignorată.
Războiul de lângă noi a adus și o furtună de emoții. Empatia și frica au frontiere comune și deseori le confundăm. Ba mai mult de atât, cu cât suntem mai anxioși cu atât putem fi mai ușor de manipulat, spun psihologii. A da o mână de ajutor sau a limita expunerea la imagini și informații cu impact emoțional, sunt instrumente simple care diminuează frica de război. Cu toții suntem expuși, dar cei mai fragili sunt copiii și oamenii în vârstă.
A început Festivalul Internațional de Documentar și Drepturile Omului. "One World Romania" este iniţiat şi condus de regizorul Alexandru Solomon. Cea de-a 10-a ediție ia pulsul lumii în care trăim şi are ca temă "frica".