Fregata Regele Ferdinand
S-au limpezit apele pentru cele patru corvete ale Marinei Militare. Contractul va fi semnat până la sfârșitul anului, a anunțat ministrul Apărării. Gabriel Leş a confirmat că au început negocierile cu Naval Group, după ce firma franceză a fost declarată câștigătoarea licitației. Navele de luptă vor fi construite în șantierul Constanța. Damen, una dintre companiile participante la licitație, atrage însă atenția că au rămas nelămurite multe aspecte care țin de legalitate și confidențialitate.
NATO se apără în Marea Neagră. 20 de nave din 6 țări au participat la manevre în apele internaționale
Cel mai mare exerciţiu naval al NATO din Marea Neagră s-a încheiat. 20 de nave din 6 ţări aliate au participat, timp de o săptămână, la manevre în apele internaţionale. Adelin Petrişor a fost şi el în larg cu Fregata Regele Ferdinand.
Fregata „Regele Ferdinand” monitorizează traficul maritim în Marea Mediterană, sub comandă NATO
Fregata „Regele Ferdinand” a intrat, începând de vineri, sub comanda Comandamentului Maritim Aliat al NATO (MARCOM) şi desfăşoară misiuni de monitorizare a traficului maritim în Marea Mediterană, în cadrul Operaţiei Sea Guardian, a informat un comunicat MApN transmis Agerpres.
Pregătiri de Ziua Marinei. Spectacol cu fregatele flotei militare și cu nave străine! Ediții speciale la TVR miercuri, de la 09.45 și 19.00
Miercuri va fi la Constanţa cel mai mare spectacol naval, dedicat Zilei Marinei! Publicul va putea vedea fregatele Marinei militare, navele Gărzii de coastă, trageri cu muniţie de manevră, paraşutişti, elicoptere şi avioane de luptă. Luni s-au pus la punct toate detaliile.
Familia Regală a marcat 140 de ani de la alipirea Dobrogei la țara mamă printr-o călătorie cu Trenul Regal
Călătorie emoţionantă pentru Familia Regală, în anul Centenarului. Majestatea Sa, Margareta, Custodele Coroanei, Principele Radu şi Principesa Maria au parcurs simbolic, cu Trenul Regal, drumul din Capitală până la Constanţa. Au marcat, astfel, 140 de ani de la alipirea Dobrogei la ţara mamă.
Un militar a fost rănit în timpul unui exercițiu care avea loc în largul Mării Negre
Un militar a fost rănit în timpul unui exerciţiu militar care avea loc în largul Mării Negre, la care participau fregata "Regele Ferdinand" şi un elicopter. Cum s-a întâmplat totul - ne spune Ana Maria Stancu, corespondentul nostru în zonă.
EXCLUSIVITATE O noapte pe fregata Regele Ferdinand
Din 2004, când a fost predată României, pe fregata Regele Ferdinand stau peste 200 de marinari în fiecare zi. Echipa TVR a intrat în toate încăperile navei militare şi chiar a petrecut o noapte alături de echipaj.
Fără radare și sisteme de rachete pentru fregatele Regele Ferdinand și Regina Maria. Modernizare amânată
Modernizarea fregatelor Regele Ferdinand şi Regina Maria se amână din nou, pe termen nedeterminat. Cu alte cuvinte, nici acum, la 13 ani după ce au fost cumpărate, navele nu vor fi dotate cu radare şi sisteme de rachete.
- 1
- 2

