Noul val de infectări cu coronavirus creşte în intensitate tot mai rapid. Numărul îmbolnăvirilor a depășit 1300, un nivel care nu a mai fost atins din luna mai. Și bolnavii de covid internați la ATI sunt tot mai mulți. 291 de pacienți au acum nevoie de terapie intensivă. Medicii continuă să atragă atenția că vaccinarea este cea care ne poate ține la adăpost de formele severe ale bolii.
Medicii avertizează: fiți foarte atenți la simptomele care apar după prima săptămână de la infectarea cu coronavirus! Dacă tot nu vă simțiți mai bine, e semn că ați putea avea o formă mai gravă de boală. De altfel, formele grave sunt tot mai multe. Duminică s-a înregistrat un nou record la terapie intensivă: 1.056 de pacienți.