Liviu Dragnea: Doamna prim-ministru nu are de ce să îşi dea demisia

Preşedintele Partidului Social Democrat (PSD), Liviu Dragnea, a reacţionat la declaraţiile de luni ale şefului statului, Klaus Iohannis - care a reiterat cererea de demisie a premierului Viorica Dăncilă - precizând că actualul prim-ministru nu are motiv să demisioneze şi că are susţinerea din partea PSD, transmite Agerpres.

K.Iohannis: PSD, incapabil să țină ordine în finanțe. Este imperioasă demisia d-nei Dăncilă, pentru a face loc unor oameni responsabili

Președintele României a cerut din nou demisia Vioricăi Dăncilă din funcția de prim-ministru, după ce a făcut o analiză a execuției bugetare pe primul trimestru. "PSD, de fapt, amanetează viitorul țării: crește salarii și pensii și neglijează investiții importante și infrastructura" a spus șeful statului luni seară, într-o declarație de la Palatul Cotroceni. "Este imperioasă demisia doamnei Dăncilă, pentru a face loc unor oameni responsabili și competenți. În acest context este din ce în ce mai vizibil că Dragnea și ai lui nu au nicio soluție pentru o guvernare bună și eficientă" - a încheiat președintele Iohannis. TVR 1 a transmis LIVE declarațiile președintelui Klaus Iohannis.

Centrele de asistență medicală comunitară, soluții pentru satele fără medici

România se află sub media europeană la numărul medicilor pe cap de locuitor. Cea mai gravă situație este în Ialomița și Giurgiu. Acolo, sunt sate în care doctorii nu ajung niciodată sau merg o dată pe săptămână. Centrele de asistenţă medicală comunitară pot fi o soluţie, dar există numai 45 în toată ţara. Ministerul Sănătăţii vrea ca reţeaua să fie extinsă, cu fonduri europene.

Ultima Oră

Cele mai citite