fonduri europene
În timp ce membrii coaliţiei de la Putere îl avertizează pe preşedinte să lase Guvernul să-si facă treaba, opoziţia susţine că Mediul de afaceri are de suferit din cauza politicilor fiscale. Cât despre economişti, aceştia spun că statul se va împrumuta mai scump, iar datoriile vor fi plătite din banii noştri.
R. Plumb îi răspunde șefului statului: D-nul președinte mimează că e îngrijorat. De la zero barat lăsat de guvernul lui Iohannis am început
Rovana Plumb, ministrul Fondurilor Europene, i-a dat replica președintelui după criticile referitoare la absorbția fondurilor europene. Rovana Plumb susține că s-a înregistrat o creștere cu 44% față de anul trecut în ceea ce privește absorbția. Banii atrași au mers în principal în Transporturi și Educație.
Liviu Dragnea: Doamna prim-ministru nu are de ce să îşi dea demisia
Preşedintele Partidului Social Democrat (PSD), Liviu Dragnea, a reacţionat la declaraţiile de luni ale şefului statului, Klaus Iohannis - care a reiterat cererea de demisie a premierului Viorica Dăncilă - precizând că actualul prim-ministru nu are motiv să demisioneze şi că are susţinerea din partea PSD, transmite Agerpres.
K.Iohannis: PSD, incapabil să țină ordine în finanțe. Este imperioasă demisia d-nei Dăncilă, pentru a face loc unor oameni responsabili
Președintele României a cerut din nou demisia Vioricăi Dăncilă din funcția de prim-ministru, după ce a făcut o analiză a execuției bugetare pe primul trimestru. "PSD, de fapt, amanetează viitorul țării: crește salarii și pensii și neglijează investiții importante și infrastructura" a spus șeful statului luni seară, într-o declarație de la Palatul Cotroceni. "Este imperioasă demisia doamnei Dăncilă, pentru a face loc unor oameni responsabili și competenți. În acest context este din ce în ce mai vizibil că Dragnea și ai lui nu au nicio soluție pentru o guvernare bună și eficientă" - a încheiat președintele Iohannis. TVR 1 a transmis LIVE declarațiile președintelui Klaus Iohannis.
Acte de vandalism la Curtea de Argeș. Două monumente simbol, vandalizate
Acte de vandalism la Curtea de Argeș. Două dintre monumentele simbol ale orașului au fost distruse. Furia unor tineri teribiliști s-a abătut asupra bisericii Sân Nicoară și a Fântânii Meșterului Manole pe care au fost desenate cu graffiti sau simboluri oculte.
Câteva zeci de sate din România vor avea reţele internet gratuit cu bani de la Uniunea Europeană
N-au canalizare, asfalt sau gaze, dar vor avea internet. Câteva zeci de localităţi din România vor primi bani de la Uniunea Europeană Pentru a instala reţele WI-FI la care sătenii vor avea acces gratuit. Până atunci, oamenii speră că primarii vor avea timp să se ocupe şi de nevoi mai pământeşti, precum străzi, şcoli sau reţele de utilităţi.
Centrele de asistență medicală comunitară, soluții pentru satele fără medici
România se află sub media europeană la numărul medicilor pe cap de locuitor. Cea mai gravă situație este în Ialomița și Giurgiu. Acolo, sunt sate în care doctorii nu ajung niciodată sau merg o dată pe săptămână. Centrele de asistenţă medicală comunitară pot fi o soluţie, dar există numai 45 în toată ţara. Ministerul Sănătăţii vrea ca reţeaua să fie extinsă, cu fonduri europene.
Banii europeni, şansă şi responsabilitate. Comisarul european Corina Crețu a fost gazda unei dezbateri Euronews
Încercarea de a reduce decalajele dintre țările membre este una dintre cele mai complicate provocări cu care se confruntă Uniunea Europeană. Comisarul european pentru politică regională, Corina Crețu, a fost gazda unei dezbateri pe acest subiect, la postul de televiziune Euronews.
Trotuarul a fost marcat și transformat în pistă de biciclete, într-o comună din Neamț. Drumul județean arată dezolant
Într-o comună din județul Neamț, un trotuar a fost transformat în pistă pentru biciclete: s-a rezolvat cu puțină vopsea și cu 200 de mii de euro - fonduri europene. Unii săteni sunt contrariați de această investiție, mai ales că proaspăta pistă de bicilete e lângă un drum județean care arată dezolant.

